پله سنگی

پله سنگی

پله سنگی یکی از اجزای مهم ساختمان ها است.راه پله قسمتی از ساختمان است که برای ارتباط دو سطح غیر هم سطح به کار برده می شود.سنگ راه پله به دلیل استحکام و مقاومت بالا بهترین انتخاب برای این بخش است.در ادامه در مورد انواع سنگ راه پله از نظر مقاومت و استحکام صحبت خواهیم کرد.

سنگ مرمر

یکی از انواع سنگ پله سنگی که از شکوه و زیبایی زیادی بهره برده ، سنگ مرمر است.این سنگ بسیار مناسب برای مکان های لوکس و گران قیمت است و دارای ویژگی های زیادی همچون انعطاف پذیری ، طول عمر و مقاومت بالا در برابر فرسایش است.

سنگ گرانیت

این سنگ مقاومت و استحکام زیادی را داراست.در وافع این سنگ مستحکم ترین سنگ پله سنگی است که می توان از آن در راه پله های داخلی و خارجی استفاده کرد.البته به دلیل آسیب پذیری در برابر رطوبت بهتر است در محیط های مرطوب از آن استفاده نشود.

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر هوا و شرایط نامساعد جوی بهترین گذینه برای فضای خارجی ساختمان است.این سنگ از تنوع رنگ و طرح برخوردار است و به دلیل زیبایی خاصی که دارد می توان از آن برای راه پله های کلاسیک یا رومی استفاده کرد.

سنگ مرمریت

این سنگ به دلیل زمینه روشن و صیقلی و همینطور رنگهای متنوع از شکوه زیادی برخوردار است.سورت های روشن این سنگ باعث بزرگتر شدن فضای مورد استفاده این سنگ می شود.

ابعاد سنگ راه پله

عرض این سنگ ها در حالت استاندارد ۳۵ سانتیمتر است اما در عرض ۴۰ تا ۴۵ سانتیمتر نیز می توان از آن استفاده نمود.همین تنوع ابعاد باعث اختلاف قیمت می شود.به طور واضح سنگهای دارای ابعاد کوچکتر از قیمت ارزانتری برخوردار هستند.در ساختمان های مسکونی طول ابعاد راه پله بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر است.همچنین در محیط های عمومی مانند مدارس ، ادارات و …. طول راه پله بیش از ۱۳۰ سانتیمتر است.در پله های اضطراری طول پله ها باید حتما از ۱۲۰ سانتیمتر به بالا باشد.

کاربرد اصلی سنگ پله در ساخت پلکان است.از سنگ پله می توان در قسمت های کف پله ، لبه پله ، زیر پله و دیواره های پله استفاده کرد.یک سنگ راه پله خوب باید از ویژگی هایی مانند مقاومت بالا در برابر فرسایش بر اثر رفت و آمد بالا ، مقاومت بالا در برابر ضربه اجسام سنگین به سطح راه پله ، کمترین درصد جذب رطوبت در پله هایی که در فضای خارجی وجود دارند ، مقاومت در برابر اشعه خورشید ، استحکام در برابر آلودگی و همچنین عدم جایگذاری لکه بر روی آن و مقاومت در برابر تغییر رنگ در مکان های پر رفت و آمد برخوردار باشد

, , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
آبنمای سنگی
نوشتهٔ بعدی
درباره ما

Related Posts

فهرست