نما کلاسیک یا رومی

نما سنگی

یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین سبک طراحی نما , نمای کلاسیک یا رومی است.این روزها شاهد گرایش مردم به این سبک از نما هستیم. البته هر نما مزایا و معایب منحصر به فردی دارد که در این مقاله به ویژگی های نمای کلاسیک اشاره می کنیم.

طرحی از نمای کلاسیک یا رومی

تاریخچه نمای کلاسیک در ایران

در ایران تا قرن نوزدهم ارتباط خانه ها با نمای بیرون , حیاط خانه بود و در آن زمان تمرکز بیشتر روی فضای داخلی خانه بود.بعد از قرن بیستم و هم زمان با سفر ناصرالدین شاه به اروپا تصمیم بر این شد که ایران از نماهای اروپایی الگو برداری کند که در گام اول , این تغییرات با ساخت خانه در حاشیه خیابان ها آغاز شد.قشر ثروتمند مردم ایران ساختمان های خود را با نمای غربی می ساختند.یکی از نمونه های رایج که وارد فرهنگ ساختمان سازی در ایران شد استفاده از نمای کلاسیک یا هان رومی بود.نمای کلاسیک به نمایی گفته می شودکه ریشه در معماری روم باستان دارد.این نوع نما تمام یا بخش زیادی از پوشش ساختمان را در برمی گیرد.از دلایلی که امروزه بیشتر از نمای رومی استفاده می شود می توان به احساس مرفه بودن , در دسترس بودن مصالح و همچنین شاخص سازی ساختمان اشاره کرد.

عکسی از نمای رومی ساختمان که حس مرفه بودن را القا می کند

احساس مرفه بودن

گرایش مردم و پیمان کاران به نمای کلاسیک یا رومی از وقتی آغاز شد که ساختمان های کلاسیک با بیشترین قیمت در شهرهای مختلف به فروش رسید و این باعث شد افراد ثروتمند برای به رخ کشیدن دارایی شان به ساخت نمای کلاسیک بپردازند.

نمای کلاسیک یا رومی

در دسترس بودن مصالح

از عوامل دیگر گسترش نمای کلاسیک باید به در دسترس بودن مصالح آن اشاره کرد. در واقع کشف معادن سنگ به خصوص سنگ تراورتن باعث شد مصالح مورد نیاز به راحتی خریداری شود. همچنین افزایش کشف معادن سنگ باعث کاهش قیمت سنگ شد و این باعث شد مردم به سمت نمای کلاسیک روی بیاورند.

شاخص سازی ساختمان

اولین عامل تاثیرگذار بر مردم , نمای خارجی ساختمان است.پس برای جذب مخاطب می توان از طریق شاخص سازی نمای ساختمان اقدام کرد.تناسب و نظم موجود در طراحی نمای کلاسیک هم باعث زیبا شدن ساختمان و هم باعث تفاوت ساختمان نسبت به دیگر بناها می شود.

در پایان این را باید اضافه کرد که در طراحی نمای کلاسیک یا رومی از المان ها یا نمادهای رایجی مثل ستون های کوتاه تزیینی , استفاده از ستون های مقطع دایره ای به جای چند ضلعی , سرستون ها و کله گاوی ها , قوس های بزرگ با نقشه های ظریف برجسته و انواع کتیبه ها استفاده می شود

نمای کلاسیک یا رومی

نمای کلاسیک یا همان نمای رومی ساختمان بر گرفته از معماری غربی میباشد

, , , , ,
نوشتهٔ پیشین
کاتالوگ مجموعه سنگ آرین
نوشتهٔ بعدی
آبنمای سنگی

Related Posts

فهرست