نما کلاسیک یا رومی

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. نما کلاسیک یا رومی

نمای کلاسیک

نمای کلاسیک یا رومی یکی از دوست داشتنی ترین انواع نمای ساختمان محسوب می شود. گستره ی نمای کلاسیک به وسعت دنیاست و می توان گفت در همه جای دنیا علاقمندان خاص خود رادارد.تقارن از مهمترین اصول طراحی نمای کلاسیک به حساب می آید.نمای کلاسیک از اصالت زیادی برخوردار است; تا جایی که در دنیای مدرن، کشورهایی مثل آمریکا ساختمان های اداری خود را به سبک کلاسیک می سازند.

نمای کلاسیک چیست؟

نماهایی که اکنون ما آن را نمای کلاسیک می خوانیم شباهت و نمونه برداری از مصالح، دیتیلها و مدل ساختمانهای مربوط به زمان کلاسیک روم و یونان قدیم یا مربوط به زمان معماری سبک نئوکلاسیک می باشد.در این الگو در گوشه ها و لبه های آن تندیس هایی به روش رومی قابل رویت است.در کل دیزاین این نمونه بناها قانون و قواعد خاصی ملموس نیست ; فقط به سلیقه و درخواست کارفرما و سازنده آن وابسته است.

ترکیب فرهنگ های متفاوت در جهان امروزی، دیدگان هنر مشاهده گرایی را به سمت نمای رومی امروزی سوق می دهد.هر سبک معماری در طراحی نما نشانگر عقیده ها و باورهای ذهنی ساکنین آن دیار محسوب می شود.معماران ساختمانی با ترکیب ایده ها و استفاده از به روزترین نمونه های موجود در جهان سعی می کنند; تا نمای شیک و زیبا و همچنین متنوع را طراحی و ارائه کنند.

تنوع خواهی در دنیای امروزی باعث گردیده تا با سرعت هر چه زیادتر از جذابیت نماها پس از مدت کوتاهی کاسته شود; ولی نمای کلاسیک از اصالت و ریشه قوی تری بهره می برد. به همین خاطر است که در این عصر تمایل به سمت نمای کلاسیک بیشتر شده است.
از طرف دیگر نمای کلاسیک حس ابهت و عظمت را برای ساکنین خود به ارمغان می آورد و به مالکین، حس لاکچری را القاء می کند.

مصالح متداول نمای کلاسیک

نمای کلاسیک بر اساس پوشش قسمت یا بخش زیادی از سنگهای  آهکی نما سازی می شود .یکی از عوامل گسترش نمای کلاسیک ساختمان مسکونی در دسترس بودن معادن فراوان سنگ در نقاط مختلف کشور می باشد.از جمله مصالح مورد استفاده در نمای رومی جدید، سنگ تراورتن است.

اما چرا سنگ تراورتن؟

سنگ تراورتن دارای یه سری ویژگی هاست که تمایل به استفاده از آن بیشتر می شود از جمله:

  •  فرم پذیری آن که باعث سهولت در کار می شود.
  •  انطباق چسبندگی با مصالح زیرین آن که بسیار مناسب است.

سنگ تراورتن عباس آباد یا محمود آباد که به لحاظ یک دستی و سفید بودن دارای کیفیتی مناسبی است; کاربرد بیشتری دارد.

 

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

فهرست